2021 GRAMMYs|Here are the Complete Nominees List

0

GRAMMY

Here is another edition of Grammy Awards, we are providing you the 2021 Grammy Awards that make the 63rd GRAMMY Awards edition which is here right around the corner on sunday, Jan. 31 on CBS. We have provide the full list of the nominations here now! You can now find out who is nominated for each of the 83 categories in the full nominees list below dropped below.

Fields

Here are the fields you can find in the nominations listed below. The fields are: General fields, Pop, Dance/ Electronic Music, Contemporary Instrumental Music, Rock, Alternative, R&B, Rap, Country, New Age, Jazz, Gospel/ Contemporary Christian Music, Latin, American Roots Music, Reggae, Global Music, Children’s, Spoken Word, Comedy, Musical Theater, Music For Visual Media, Composing/ Arranging, Package, Notes, Historical, Production, Non-Classical, Production, Immersive Audio, Production, Classical, Classical, Music Video/Film.

• GENERAL FIELD

  1. Record Of The Year


Award to the Artist and to the Producer(s), Recording Engineer(s) and/or Mixer(s) and mastering engineer(s), if other than the artist.

BLACK PARADE
Beyoncé
Beyoncé & Derek Dixie, producers; Stuart White, engineer/mixer; Colin Leonard, mastering engineer

COLORS
Black Pumas
Adrian Quesada, producer; Adrian Quesada, engineer/mixer; JJ Golden, mastering engineer

ROCKSTAR
DaBaby Featuring Roddy Ricch
SethinTheKitchen, producer; Derek “MixedByAli” Ali, Chris Dennis & Liz Robson, engineers/mixers; Susan Tabor, mastering engineer

SAY SO
Doja Cat
Tyson Trax, producer; Clint Gibbs, engineer/mixer; Mike Bozzi, mastering engineer

EVERYTHING I WANTED
Billie Eilish
Finneas O’Connell, producer; Rob Kinelski & Finneas O’Connell, engineers/mixers; John Greenham, mastering engineer

DON’T START NOW
Dua Lipa
Caroline Ailin & Ian Kirkpatrick, producers; Josh Gudwin, Drew Jurecka & Ian Kirkpatrick, engineers/mixers; Chris Gehringer, mastering engineer

CIRCLES
Post Malone
Louis Bell, Frank Dukes & Post Malone, producers; Louis Bell & Manny Marroquin, engineers/mixers; Mike Bozzi, mastering engineer

SAVAGE
Megan Thee Stallion Featuring Beyoncé
Beyoncé & J. White Did It, producers; Stuart White, engineer/mixer; Colin Leonard, mastering engineer

2. Album Of The Year

Award to Artist(s) and to Featured Artist(s), Songwriter(s) of new material, Producer(s), Recording Engineer(s), Mixer(s) and Mastering Engineer(s) credited with at least 33% playing time of the album, if other than Artist.

CHILOMBO
Jhené Aiko
Fisticuffs & Julian-Quán Việt Lê, producers; Fisticuffs, Julian-Quán Việt Lê, Zeke Mishanec, Christian Plata & Gregg Rominiecki, engineers/mixers; Jhené Aiko Efuru Chilombo, Julian-Quán Việt Lê, Maclean Robinson & Brian Keith Warfield, songwriters; Dave Kutch, mastering engineer

BLACK PUMAS (DELUXE EDITION)
Black Pumas
Jon Kaplan & Adrian Quesada, producers; Adrian Quesada, Jacob Sciba, Stuart Sikes & Erik Wofford, engineers/mixers; Eric Burton & Adrian Quesada, songwriters; JJ Golden, mastering engineer

EVERYDAY LIFE
Coldplay
Daniel Green, Bill Rahko & Rik Simpson, producers; Mark “Spike” Stent, engineer/mixer; Guy Berryman, Jonny Buckland, Will Champion & Chris Martin, songwriters; Emily Lazar, mastering engineer

DJESSE VOL.3
Jacob Collier
Jacob Collier, producer; Ben Bloomberg & Jacob Collier, engineers/mixers; Jacob Collier, songwriter; Chris Allgood & Emily Lazar, mastering engineers

WOMEN IN MUSIC PT. III
HAIM
Rostam Batmanglij, Danielle Haim & Ariel Rechtshaid, producers; Rostam Batmanglij, Jasmine Chen, John DeBold, Matt DiMona, Tom Elmhirst, Joey Messina-Doerning & Ariel Rechtshaid, engineers/mixers; Rostam Batmanglij, Alana Haim, Danielle Haim, Este Haim & Ariel Rechtshaid, songwriters; Emily Lazar, mastering engineer

FUTURE NOSTALGIA
Dua Lipa
Koz, producer; Josh Gudwin & Cameron Gower Poole, engineers/mixers; Clarence Coffee Jr. & Dua Lipa, songwriters; Chris Gehringer, mastering engineer

HOLLYWOOD’S BLEEDING
Post Malone
Louis Bell & Frank Dukes, producers; Louis Bell & Manny Marroquin, engineers/mixers; Louis Bell, Adam Feeney, Austin Post & Billy Walsh, songwriters; Mike Bozzi, mastering engineer

FOLKLORE
Taylor Swift
Jack Antonoff, Aaron Dessner & Taylor Swift, producers; Jack Antonoff, Aaron Dessner, Serban Ghenea, John Hanes, Jonathan Low & Laura Sisk, engineers/mixers; Aaron Dessner & Taylor Swift, songwriters; Randy Merrill, mastering engineer

3. Song Of The Year

A Songwriter(s) Award. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

BLACK PARADE
Denisia Andrews, Beyoncé, Stephen Bray, Shawn Carter, Brittany Coney, Derek James Dixie, Akil King, Kim “Kaydence” Krysiuk & Rickie “Caso” Tice, songwriters (Beyoncé)

THE BOX
Samuel Gloade & Rodrick Moore, songwriters (Roddy Ricch)

CARDIGAN
Aaron Dessner & Taylor Swift, songwriters (Taylor Swift)

CIRCLES
Louis Bell, Adam Feeney, Kaan Gunesberk, Austin Post & Billy Walsh, songwriters (Post Malone)

DON’T START NOW
Caroline Ailin, Ian Kirkpatrick, Dua Lipa & Emily Warren, songwriters (Dua Lipa)

EVERYTHING I WANTED
Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell, songwriters (Billie Eilish)

I CAN’T BREATHE
Dernst Emile II, H.E.R. & Tiara Thomas, songwriters (H.E.R.)

IF THE WORLD WAS ENDING
Julia Michaels & JP Saxe, songwriters (JP Saxe Featuring Julia Michaels)

4. Best New Artist

This category recognizes an artist whose eligibility-year release(s) achieved a breakthrough into the public consciousness and notably impacted the musical landscape.

INGRID ANDRESS

PHOEBE BRIDGERS

CHIKA

NOAH CYRUS

D SMOKE

DOJA CAT

KAYTRANADA

MEGAN THEE STALLION

Read Also>>> Mark Zuckerberg Biography, Age, Spouse, Career, Source of wealth And Net Worth

• GOSPEL/CONTEMPORARY CHRISTIAN MUSIC

36. Best Gospel Performance/Song

This award is given to the artist(s) and songwriter(s) (for new compositions) for the best traditional Christian, roots gospel or contemporary gospel single or track.

WONDERFUL IS YOUR NAME
Melvin Crispell III

RELEASE (LIVE)
Ricky Dillard Featuring Tiff Joy; David Frazier, songwriter

COME TOGETHER
Rodney “Darkchild” Jerkins Presents: The Good News; Lashawn Daniels, Rodney Jerkins, Lecrae Moore & Jazz Nixon, songwriters

WON’T LET GO
Travis Greene; Travis Greene, songwriter

MOVIN’ ON
Jonathan McReynolds & Mali Music; Darryl L. Howell, Jonathan Caleb McReynolds, Kortney Jamaal Pollard & Terrell Demetrius Wilson, songwriters

37. Best Contemporary Christian Music Performance/Song

This award is given to the artist(s) and songwriter(s) (for new compositions) for the best contemporary Christian music single or track, (including pop, rap/hip-hop, Latin, or rock.

THE BLESSING (LIVE)
Kari Jobe, Cody Carnes & Elevation Worship; Chris Brown, Cody Carnes, Kari Jobe Carnes & Steven Furtick, songwriters

SUNDAY MORNING
Lecrae Featuring Kirk Franklin; Denisia Andrews, Jones Terrence Antonio, Saint Bodhi, Brittany Coney, Kirk Franklin, Lasanna Harris, Shama Joseph, Stuart Lowery, Lecrae Moore & Nathanael Saint-Fleur, songwriters

HOLY WATER
We The Kingdom; Andrew Bergthold, Ed Cash, Franni Cash, Martin Cash & Scott Cash, songwriters

FAMOUS FOR (I BELIEVE)
Tauren Wells Featuring Jenn Johnson; Chuck Butler, Krissy Nordhoff, Jordan Sapp, Alexis Slifer & Tauren Wells, songwriters

THERE WAS JESUS
Zach Williams & Dolly Parton; Casey Beathard, Jonathan Smith & Zach Williams, songwriters

38. Best Gospel Album

For albums containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, traditional or contemporary/R&B gospel music recordings.

2ECOND WIND: READY
Anthony Brown & group therAPy

MY TRIBUTE
Myron Butler

CHOIRMASTER
Ricky Dillard

GOSPEL ACCORDING TO PJ
PJ Morton

KIERRA
Kierra Sheard

39. Best Contemporary Christian Music Album


For albums containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, contemporary Christian music, including pop, rap/hip hop, Latin, or rock recordings.

RUN TO THE FATHER
Cody Carnes

ALL OF MY BEST FRIENDS
Hillsong Young & Free

HOLY WATER
We The Kingdom

CITIZEN OF HEAVEN
Tauren Wells

JESUS IS KING
Kanye West

40. Best Roots Gospel Album

For albums containing at least 51% playing time of newly recorded, vocal, traditional/roots gospel music, including country, Southern gospel, bluegrass, and Americana recordings.

BEAUTIFUL DAY
Mark Bishop

20/20
The Crabb Family

WHAT CHRISTMAS REALLY MEANS
The Erwins

CELEBRATING FISK! (THE 150TH ANNIVERSARY ALBUM)
Fisk Jubilee Singers

SOMETHING BEAUTIFUL
Ernie Haase & Signature Sound

• LATIN

41. Best Latin Pop or Urban Album

For albums containing at least 51% playing time of new Latin pop or urban recordings.

YHLQMDLG
Bad Bunny

POR PRIMERA VEZ
Camilo

MESA PARA DOS
Kany García

PAUSA
Ricky Martin

3:33
Debi Nova

42. Best Latin Rock or Alternative Album

For albums containing at least 51% playing time of new Latin rock or alternative recordings.

AURA
Bajofondo

MONSTRUO
Cami

SOBREVOLANDO
Cultura Profética

LA CONQUISTA DEL ESPACIO
Fito Paez

MISS COLOMBIA
Lido Pimiento

43. Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

For albums containing at least 51% playing time of new regional Mexican (banda, norteño, corridos, gruperos, mariachi, ranchera and Tejano) recordings.

HECHO EN MÉXICO
Alejandro Fernández

LA SERENATA
Lupita Infante

UN CANTO POR MÉXICO, VOL. 1
Natalia Lafourcade

BAILANDO SONES Y HUAPANGOS CON MARIACHI SOL DE MEXICO DE JOSE HERNANDEZ
Mariachi Sol De Mexico De Jose Hernandez

AYAYAY!
Christian Nodal

44. Best Tropical Latin Album

For albums containing at least 51% playing time of new tropical Latin recordings.

MI TUMBAO
José Alberto “El Ruiseñor”

INFINITO
Edwin Bonilla

SIGO CANTANDO AL AMOR (DELUXE)
Jorge Celedon & Sergio Luis

40
Grupo Niche

MEMORIAS DE NAVIDAD
Víctor Manuelle

• AMERICAN ROOTS MUSIC

45. Best American Roots Performance

For new vocal or instrumental American Roots recordings.  This is for performances in the style of any of the subgenres encompassed in the American Roots Music field including Americana, bluegrass, blues, folk or regional roots. Award to the artist(s).

COLORS
Black Pumas

DEEP IN LOVE
Bonny Light Horseman

SHORT AND SWEET
Brittany Howard

I’LL BE GONE
Norah Jones & Mavis Staples

I REMEMBER EVERYTHING
John Prine

46. Best American Roots Song

A Songwriter(s) Award. Includes Americana, bluegrass, traditional blues, contemporary blues, folk or regional roots songs. A song is eligible if it was first released or if it first achieved prominence during the Eligibility Year. (Artist names appear in parentheses.) Singles or Tracks only.

CABIN
Laura Rogers & Lydia Rogers, songwriters (The Secret Sisters)

CEILING TO THE FLOOR
Sierra Hull & Kai Welch, songwriters (Sierra Hull)

HOMETOWN
Sarah Jarosz, songwriter (Sarah Jarosz)

I REMEMBER EVERYTHING
Pat McLaughlin & John Prine, songwriters (John Prine)

MAN WITHOUT A SOUL
Tom Overby & Lucinda Williams, songwriters (Lucinda Williams)

47. Best Americana Album

For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental Americana recordings.

OLD FLOWERS
Courtney Marie Andrews

TERMS OF SURRENDER
Hiss Golden Messenger

WORLD ON THE GROUND
Sarah Jarosz

EL DORADO
Marcus King

GOOD SOULS BETTER ANGELS
Lucinda Williams

48. Best Bluegrass Album


For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental bluegrass recordings.

MAN ON FIRE
Danny Barnes

TO LIVE IN TWO WORLDS, VOL. 1
Thomm Jutz

NORTH CAROLINA SONGBOOK
Steep Canyon Rangers

HOME
Billy Strings

THE JOHN HARTFORD FIDDLE TUNE PROJECT, VOL. 1
Various Artists

49. Best Traditional Blues Album

For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental traditional blues recordings.

ALL MY DUES ARE PAID
Frank Bey

YOU MAKE ME FEEL
Don Bryant

THAT’S WHAT I HEARD
Robert Cray Band

CYPRESS GROVE
Jimmy “Duck” Holmes

RAWER THAN RAW
Bobby Rush

50. Best Contemporary Blues Album

For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental contemporary blues recordings.

HAVE YOU LOST YOUR MIND YET?
Fantastic Negrito

LIVE AT THE PARAMOUNT
Ruthie Foster Big Band

THE JUICE
G. Love

BLACKBIRDS
Bettye LaVette

UP AND ROLLING
North Mississippi Allstars

51. Best Folk Album


For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental folk recordings.

BONNY LIGHT HORSEMAN
Bonny Light Horseman

THANKS FOR THE DANCE
Leonard Cohen

SONG FOR OUR DAUGHTER
Laura Marling

SATURN RETURN
The Secret Sisters

ALL THE GOOD TIMES
Gillian Welch & David Rawlings

52. Best Regional Roots Music Album

For albums containing at least 51% playing time of new vocal or instrumental regional roots music recordings.

MY RELATIVES “NIKSO KOWAIKS”
Black Lodge Singers

CAMERON DUPUY AND THE CAJUN TROUBADOURS
Cameron Dupuy And The Cajun Troubadours

LOVELY SUNRISE
Nā Wai ʽEhā

ATMOSPHERE
New Orleans Nightcrawlers

A TRIBUTE TO AL BERARD
Sweet Cecilia

Also Read>>> Erica Fernandes Biography, Age, Career, Spouse, Movies And Net Worth

• REGGAE

53. Best Reggae Album

For albums containing at least 51% playing time of new reggae recordings.

UPSIDE DOWN 2020
Buju Banton

HIGHER PLACE
Skip Marley

IT ALL COMES BACK TO LOVE
ÀaÀ1à1 (Wilco)

THE STORY OF GHOSTLY INTERNATIONAL
Michael Cina & Molly Smith, art directors (Various Artists)

• NOTES

67. Best Album Notes

AT THE MINSTREL SHOW: MINSTREL ROUTINES FROM THE STUDIO, 1894-1926
Tim Brooks, album notes writer (Various Artists)

THE BAKERSFIELD SOUND: COUNTRY MUSIC CAPITAL OF THE WEST, 1940-1974
Scott B. Bomar, album notes writer (Various Artists)

DEAD MAN’S POP
Bob Mehr, album notes writer (The Replacements)

THE MISSING LINK: HOW GUS HAENSCHEN GOT US FROM JOPLIN TO JAZZ AND SHAPED THE MUSIC BUSINESS
Colin Hancock, album notes writer (Various Artists)

OUT OF A CLEAR BLUE SKY
David Sager, album notes writer (Nat Brusiloff)

• HISTORICAL

68. Best Historical Album

CELEBRATED, 1895-1896
Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers; Richard Martin, mastering engineer (Unique Quartette)

HITTIN’ THE RAMP: THE EARLY YEARS (1936 – 1943)
Zev Feldman, Will Friedwald & George Klabin, compilation producers; Matthew Lutthans, mastering engineer (Nat King Cole)

IT’S SUCH A GOOD FEELING: THE BEST OF MISTER ROGERS
Lee Lodyga & Cheryl Pawelski, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Mister Rogers)

1999 SUPER DELUXE EDITION
Michael Howe, compilation producer; Bernie Grundman, mastering engineer (Prince)

SOUVENIR
Carolyn Agger, compilation producer; Miles Showell, mastering engineer (Orchestral Manoeuvres In The Dark)

THROW DOWN YOUR HEART: THE COMPLETE AFRICA SESSIONS
Béla Fleck, compilation producer; Richard Dodd, mastering engineer (Béla Fleck)

• PRODUCTION, NON-CLASSICAL

69. Best Engineered Album, Non-Classical


An Engineer’s Award. (Artists names appear in parentheses.)

BLACK HOLE RAINBOW
Shawn Everett & Ivan Wayman, engineers; Bob Ludwig, mastering engineer (Devon Gilfillian)

EXPECTATIONS
Gary Paczosa & Mike Robinson, engineers; Paul Blakemore, mastering engineer (Katie Pruitt)

HYPERSPACE
Drew Brown, Andrew Coleman, Shawn Everett, Serban Ghenea, David Greenbaum, Jaycen Joshua & Mike Larson, engineers; Randy Merrill, mastering engineer (Beck)

JAIME
Shawn Everett, engineer; Shawn Everett, mastering engineer (Brittany Howard)

25 TRIPS
Shani Gandhi & Gary Paczosa, engineers; Adam Grover, mastering engineer (Sierra Hull)

70. Producer Of The Year, Non-Classical​

JACK ANTONOFF
• August (Taylor Swift) (T)
• Gaslighter (The Chicks) (A)
• Holy Terrain (FKA Twigs Featuring Future) (T)
• Mirrorball (Taylor Swift) (T)
• This Is Me Trying (Taylor Swift) (T)
• Together (Sia) (S)

DAN AUERBACH
• Cypress Grove (Jimmy “Duck” Holmes) (A)
• El Dorado (Marcus King) (A)
• Is Thomas Callaway (CeeLo Green) (A)
• Singing For My Supper (Early James) (A)
• Solid Gold Sounds (Kendell Marvel) (A)
• Years (John Anderson) (A

DAVE COBB
• Backbone (Kaleo) (S)
• The Balladeer (Lori McKenna) (A)
• Boneshaker (Airbourne) (A)
• Down Home Christmas (Oak Ridge Boys) (A)
• The Highwomen (The Highwomen) (A)
• I Remember Everything (John Prine) (S)
• Reunions (Jason Isbell And The 400 Unit) (A)
• The Spark (William Prince) (S)
• You’re Still The One (Teddy Swims) (S)

FLYING LOTUS
• It Is What It Is (Thundercat) (A)

ANDREW WATT
• Break My Heart (Dua Lipa) (T)
• Me And My Guitar (A Boogie Wit Da Hoodie) (T)
• Midnight Sky (Miley Cyrus) (S)
• Old Me (5 Seconds Of Summer) (T)
• Ordinary Man (Ozzy Osbourne Featuring Elton John) (T)
• Take What You Want (Post Malone Featuring Ozzy Osbourne & Travis Scott) (T)
• Under The Graveyard (Ozzy Osbourne) (T)

71. Best Remixed Recording

A Remixer’s Award. (Artists names appear in parentheses for identification.) Singles or Tracks only.

DO YOU EVER (RAC MIX)
RAC, remixer (Phil Good)

IMAGINARY FRIENDS (MORGAN PAGE REMIX)
Morgan Page, remixer (Deadmau5)

PRAYING FOR YOU (LOUIE VEGA MAIN REMIX)
Louie Vega, remixer (Jasper Street Co.)

ROSES (IMANBEK REMIX)
Imanbek Zeikenov, remixer (SAINt JHN)

YOUNG & ALIVE (BAZZI VS. HAYWYRE REMIX)
Haywyre, remixer (Bazzi)

• PRODUCTION, IMMERSIVE AUDIO

72. Best Immersive Audio Album


Due the COVID-19 pandemic, the Best Immersive Audio Album Craft Committee was unable to meet. The judging of the entries in this category has been postponed until such time that we are able to meet in a way that is appropriate to judge the many formats and configurations of the entries and is safe for the committee members. The nominations for the 63rd GRAMMYs will be announced next year in addition to (and separately from) the 64th GRAMMY nominations in the category

• PRODUCTION, CLASSICAL

73. Best Engineered Album, Classical

An Engineer’s Award. (Artist names appear in parentheses.)

DANIELPOUR: THE PASSION OF YESHUA
Bernd Gottinger, engineer (JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus)

GERSHWIN: PORGY AND BESS
David Frost & John Kerswell, engineers; Silas Brown, mastering engineer (David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)

HYNES: FIELDS
Kyle Pyke, engineer; Jesse Lewis & Kyle Pyke, mastering engineers (Devonté Hynes & Third Coast Percussion)

IVES: COMPLETE SYMPHONIES
Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, engineers; Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, mastering engineers (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)

SHOSTAKOVICH: SYMPHONY NO. 13, ‘BABI YAR’
David Frost & Charlie Post, engineers; Silas Brown, mastering engineer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)

74. Producer Of The Year, Classical

A Producer’s Award. (Artist names appear in parentheses.)

BLANTON ALSPAUGH
• Aspects Of America – Pulitzer Edition (Carlos Kalmar & Oregon Symphony)
• Blessed Art Thou Among Women (Peter Jermihov, Katya Lukianov & PaTRAM Institute Singers)
• Dvořák: Symphony No. 9; Copland: Billy The Kid (Gianandrea Noseda & National Symphony Orchestra)
• Glass: The Fall Of The House Of Usher (Joseph Li, Nicholas Nestorak, Madison Leonard, Jonas Hacker, Ben Edquist, Matthew Adam Fleisher & Wolf Trap Opera)
• Kahane: Emergency Shelter Intake Form (Alicia Hall Moran, Gabriel Kahane, Carlos Kalmar & Oregon Symphony)
• Kastalsky: Requiem (Leonard Slatkin, Steven Fox, Benedict Sheehan, Charles Bruffy, Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, The Saint Tikhon Choir, Kansas City Chorale & Orchestra Of St. Luke’s)
• Massenet: Thaïs (Andrew Davis, Joshua Hopkins, Andrew Staples, Erin Wall, Toronto Mendelssohn Choir & Toronto Symphony Orchestra)
• Smyth: The Prison (Sarah Brailey, Dashon Burton, James Blachly & Experiential Orchestra)
• Woolf, L.P.: Fire And Flood (Julian Wachner, Matt Haimovitz & Choir Of Trinity Wall Street)

DAVID FROST
• Beethoven: Piano Sonatas, Vol. 9 (Jonathan Biss)
• Gershwin: Porgy And Bess (David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
• Gluck: Orphée & Eurydice (Harry Bicket, Dmitry Korchak, Andriana Chuchman, Lauren Snouffer, Lyric Opera Of Chicago Orchestra & Chorus)
• Holst: The Planets; The Perfect Fool (Michael Stern & Kansas City Symphony)
• Muhly: Marnie (Robert Spano, Isabel Leonard, Christopher Maltman, Denyce Graves, Iestyn Davies, Janis Kelly, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
• Schubert: Piano Sonatas, D. 845, D. 894, D. 958, D. 960 (Shai Wosner)
• Shostakovich: Symphony No. 13, ‘Babi Yar’ (Riccardo Muti, Alexey Tikhomirov, Chicago Symphony Orchestra & Chorus)

JESSE LEWIS
• Gunn: The Ascendant (Roomful Of Teeth)
• Harrison, M.: Just Constellations (Roomful Of Teeth)
• Her Own Wings (Willamette Valley Chamber Music Festival)
• Hynes: Fields (Devonté Hynes & Third Coast Percussion)
• Lang, D.: Love Fail (Beth Willer & Lorelei Ensemble)
• Mazzoli: Proving Up (Christopher Rountree, Opera Omaha & International Contemporary Ensemble)
• Sharlat: Spare The Rod! (NOW Ensemble)
• Soul House (Hub New Music)
• Wherein Lies The Good (The Westerlies)

DMITRIY LIPAY
• Adams, J.: Must The Devil Have All The Good Tunes? (Yuja Wang, Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
• Cipullo: The Parting (Alastair Willis, Laura Strickling, Catherine Cook, Michael Mayes & Music Of Remembrance)
• Ives: Complete Symphonies (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
• LA Phil 100 – The Los Angeles Philharmonic Centennial Birthday Gala (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
• Langgaard: Prelude To Antichrist; Strauss: An Alpine Symphony (Thomas Dausgaard & Seattle Symphony Orchestra)
• Nielsen: Symphony No. 1 & Symphony No. 2, ‘The Four Temperaments’ (Thomas Dausgaard & Seattle Symphony)

ELAINE MARTONE
• Bound For The Promised Land (Robert M. Franklin, Steven Darsey, Jessye Norman & Taylor Branch)
• Dawn (Shachar Israel)
• Gandolfi, Prior & Oliverio: Orchestral Works (Robert Spano & Atlanta Symphony Orchestra)
• Singing In The Dead Of Night (Eighth Blackbird)
• Whitacre: The Sacred Veil (Eric Whitacre, Grant Gershon & Los Angeles Master Chorale)

• CLASSICAL

75. Best Orchestral Performance

Award to the Conductor and to the Orchestra.

ASPECTS OF AMERICA – PULITZER EDITION
Carlos Kalmar, conductor (Oregon Symphony)

CONCURRENCE
Daníel Bjarnason, conductor (Iceland Symphony Orchestra)

COPLAND: SYMPHONY NO. 3
Michael Tilson Thomas, conductor (San Francisco Symphony)

IVES: COMPLETE SYMPHONIES
Gustavo Dudamel, conductor (Los Angeles Philharmonic)

LUTOSłAWSKI: SYMPHONIES NOS. 2 & 3
Hannu Lintu, conductor (Finnish Radio Symphony Orchestra)

76. Best Opera Recording


Award to the Conductor, Album Producer(s) and Principal Soloists.

DELLO JOIO: THE TRIAL AT ROUEN
Gil Rose, conductor; Heather Buck & Stephen Powell; Gil Rose, producer (Boston Modern Orchestra Project; Odyssey Opera Chorus)

FLOYD, C.: PRINCE OF PLAYERS
William Boggs, conductor; Keith Phares & Kate Royal; Blanton Alspaugh, producer (Milwaukee Symphony Orchestra; Florentine Opera Chorus)

GERSHWIN: PORGY AND BESS
David Robertson, conductor; Angel Blue & Eric Owens; David Frost, producer (The Metropolitan Opera Orchestra; The Metropolitan Opera Chorus)

HANDEL: AGRIPPINA
Maxim Emelyanychev, conductor; Joyce DiDonato; Daniel Zalay, producer (Il Pomo D’Oro)

ZEMLINSKY: DER ZWERG
Donald Runnicles, conductor; David Butt Philip & Elena Tsallagova; Peter Ghirardini & Erwin Stürzer, producers (Orchestra Of The Deutsche Oper Berlin; Chorus Of The Deutsche Oper Berlin)

77. Best Choral Performance

Award to the Conductor, and to the Choral Director and/or Chorus Master where applicable and to the Choral Organization/Ensemble.

CARTHAGE
Donald Nally, conductor (The Crossing)

DANIELPOUR: THE PASSION OF YESHUAH
JoAnn Falletta, conductor; James K. Bass & Adam Luebke, chorus masters (James K. Bass, J’Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers)

KASTALSKY: REQUIEM
Leonard Slatkin, conductor; Charles Bruffy, Steven Fox & Benedict Sheehan, chorus masters (Joseph Charles Beutel & Anna Dennis; Orchestra Of St. Luke’s; Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, Kansas City Chorale & The Saint Tikhon Choir)

MORAVEC: SANCTUARY ROAD
Kent Tritle, conductor (Joshua Blue, Raehann Bryce-Davis, Dashon Burton, Malcolm J. Merriweather & Laquita Mitchell; Oratorio Society Of New York Orchestra; Oratorio Society Of New York Chorus)

ONCE UPON A TIME
Matthew Guard, conductor (Sarah Walker; Skylark Vocal Ensemble)

78. Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

For new recordings of works with chamber or small ensemble (twenty-four or fewer members, not including the conductor). One Award to the ensemble and one Award to the conductor, if applicable.

CONTEMPORARY VOICES
Pacifica Quartet

HEALING MODES
Brooklyn Rider

HEARNE, T.: PLACE
Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra

HYNES: FIELDS
Devonté Hynes & Third Coast Percussion

THE SCHUMANN QUARTETS
Dover Quartet

79. Best Classical Instrumental Solo

Award to the Instrumental Soloist(s) and to the Conductor when applicable.

ADÈS: CONCERTO FOR PIANO AND ORCHESTRA
Kirill Gerstein; Thomas Adès, conductor (Boston Symphony Orchestra)

BEETHOVEN: COMPLETE PIANO SONATAS
Igor Levit

BOHEMIAN TALES
Augustin Hadelich; Jakub Hrůša, conductor (Charles Owen; Symphonieorchester Des Bayerischen Rundfunks)

DESTINATION RACHMANINOV – ARRIVAL
Daniil Trifonov; Yannick Nézet-Séguin, conductor (The Philadelphia Orchestra)

THEOFANIDIS: CONCERTO FOR VIOLA AND CHAMBER ORCHESTRA
Richard O’Neill; David Alan Miller, conductor (Albany Symphony)

80. Best Classical Solo Vocal Album

Award to: Vocalist(s), Collaborative Artist(s) (Ex: pianists, conductors, chamber groups) Producer(s), Recording Engineers/Mixers with 51% or more playing time of new material.

AMERICAN COMPOSERS AT PLAY – WILLIAM BOLCOM, RICKY IAN GORDON, LORI LAITMAN, JOHN MUSTO
Stephen Powell (Attacca Quartet, William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto, Charles Neidich & Jason Vieaux)

CLAIRIÈRES – SONGS BY LILI & NADIA BOULANGER
Nicholas Phan; Myra Huang, accompanist

FARINELLI
Cecilia Bartoli; Giovanni Antonini, conductor (Il Giardino Armonico)

A LAD’S LOVE
Brian Giebler; Steven McGhee, accompanist (Katie Hyun, Michael Katz, Jessica Meyer, Reginald Mobley & Ben Russell)

SMYTH: THE PRISON
Sarah Brailey & Dashon Burton; James Blachly, conductor (Experiential Chorus; Experiential Orchestra)

81. Best Classical Compendium


Award to the Artist(s) and to the Album Producer(s) and Engineer(s) of over 51% playing time of the album, if other than the artist.

ADÈS CONDUCTS ADÈS
Mark Stone & Christianne Stotijn; Thomas Adès, conductor; Nick Squire, producer

SAARIAHO: GRAAL THÉÂTRE; CIRCLE MAP; NEIGES; VERS TOI QUI ES SI LOIN
Clément Mao-Takacs, conductor; Hans Kipfer, producer

SEREBRIER: SYMPHONIC BACH VARIATIONS; LAMENTS AND HALLELUJAHS; FLUTE CONCERTO
José Serebrier, conductor; Jens Braun, producer

THOMAS, M.T.: FROM THE DIARY OF ANNE FRANK & MEDITATIONS ON RILKE
Isabel Leonard; Michael Tilson Thomas, conductor; Jack Vad, producer

WOOLF, L.P.: FIRE AND FLOOD
Matt Haimovitz; Julian Wachner, conductor; Blanton Alspaugh, producer

82. Best Contemporary Classical Composition

A Composer’s Award. (For a contemporary classical composition composed within the last 25 years, and released for the first time during the Eligibility Year.) Award to the librettist, if applicable.

ADÈS: CONCERTO FOR PIANO AND ORCHESTRA
Thomas Adès, composer (Kirill Gerstein, Thomas Adès & Boston Symphony Orchestra)

DANIELPOUR: THE PASSION OF YESHUA
Richard Danielpour, composer (JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus)

FLOYD, C.: PRINCE OF PLAYERS
Carlisle Floyd, composer (William Boggs, Kate Royal, Keith Phares, Florentine Opera Chorus & Milwaukee Symphony Orchestra)

HEARNE, T.: PLACE
Ted Hearne, composer (Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra)

ROUSE: SYMPHONY NO. 5
Christopher Rouse, composer (Giancarlo Guerrero & Nashville Symphony)

0

Leave a Reply

error: Content is protected !!